test

Rodzaje butów do padla – które wybrać?

Chcesz sprawnie poruszać się po korcie do padla, unikać ślizgania się po nawierzchni i zyskać tym samym przewagę nad przeciwnikiem? W takim razie potrzebujesz butów przeznaczonych właśnie do gry w padel. Podpowiadamy, czym charakteryzują się buty do padla i jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni w zależności od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, czy jesteś już wprawionym graczem.

Obuwie do padla – co je wyróżnia na tle innych butów sportowych?

Każda z dyscyplin sportowych ma własną charakterystykę i nie inaczej jest z padlem. Padel jest grą dynamiczną, która wymaga od zawodników szybkich zwrotów, doskoków, zrywów do piłki czy nagłych wyhamowań. W takich okoliczności zawodnicy muszą zadbać o komfort i bezpieczeństwo, a najlepszym na to sposobem jest dobór właściwego obuwia.

Właśnie dlatego korty do padla wyróżniają się wyprofilowaniem, które pomaga lepiej trzymać się stopy gracza, poprawiając w ten sposób stabilność. Drugą cechą charakterystyczną jest natomiast podeszwa. Korty do padla wykonane są ze sztucznej trawy, na której wysypany jest piasek kwarcowy. Stąd podeszwa butów do padla ma strukturę tzw. jodełki. Dzięki temu specjalistyczne obuwie gwarantuje lepszą przyczepność i umożliwia wykonywanie kontrolowanych ślizgów. Zwykłe buty sportowe stwarzałyby zbyt duże ryzyko poślizgów i kontuzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do padla?

Jest kilka parametrów, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru profesjonalnego obuwia do padla. Oczywiście na początku upewnij się, że wybrany model jest wygodny, nie uwiera Cię, a stopa czuje się w nim swobodnie i ma około 5 mm wolnej przestrzeni. To ważne, ponieważ przy wysiłku fizycznym stopy delikatnie puchną, zwiększając tym samym swój rozmiar.

Jakie pozostałe cechy obuwia do padla są najistotniejsze?

  • Amortyzacja – odpowiada za niwelowanie drgań, których źródłem są dynamiczne ruchy zawodników. Buty do padla zwykle charakteryzują się średnim lub wysokim stopniem amortyzacji. Jeśli dopiero zaczynasz grać w padel lub grywasz wyłącznie rekreacyjnie, to buty ze średnim stopniem amortyzacji w zupełności spełnią Twoje oczekiwania. Graczom zaawansowanym, biorącym udział w intensywnych rozgrywkach, polecamy sięgnąć po obuwia do padla z wysokim stopniem amortyzacji.
  • Wentylacja – im intensywniejszy jest wysiłek, tym mocniej stopy będą się pocić. Dlatego zwróć uwagę na to, żeby Twoje buty do padla były wykonane z materiałów, które gwarantują odpowiednią wentylację i skutecznie odprowadzają pot na zewnątrz. W ten sposób podniesiesz swój komfort. Im intensywniej grasz, tym lepsze buty pod względem wentylacji okażą się dla Ciebie optymalnym wyborem.
  • Jakość wykonania – ta cecha przekłada się bezpośrednio na wytrzymałość. W tym miejscu logicznym jest, że im częściej i intensywniej grasz w padel, tym lepsze i wytrzymalsze buty powinieneś wybrać.

Wybierz obuwie do padle adekwatne do Twoich potrzeb

Musimy podkreślić, że im lepsze parametry będą miały wybrane buty do padla, tym wyższa będzie ich cena. Dlatego najlepszym sposobem jest ocena swoich umiejętności, a także częstotliwości wizyt na korcie. Im częściej i intensywniej grasz, tym bardziej docenisz komfort, jaki dają droższe i bardziej zaawansowane modele. Gracze początkujący oraz grający w padel rekreacyjnie i raczej z rzadka, w zupełności zadowolą się tańszymi modelami, które posłużą im co najmniej przez kilka lat.

Szukasz innych ciekawych porad dotyczących doboru sprzętu? Chcesz poznać zasady gry w padla i kilka ciekawych technik, które pomogą Ci rozwinąć repertuar zagrań? Śledź nasze aktualności i zagłębiaj się w tajniki tej wspaniałej gry.

Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.