Historia Padla. Jak powstał Padel? Co to jest Padel?

Czym jest padel?

Powszechnie przyjęło się tłumaczenie, jakoby padel miał być swego rodzaju połączeniem tenisa ziemnego i squasha. I trzeba przyznać, że w tym porównaniu jest sporo prawdy. Zatem co to jest padel? Jest to sport rakietowy, którego rozgrywanie polega na przebijaniu piłki na kort przeciwnika, który znajduje się po drugiej stronie siatki — zupełnie jak w tenisie ziemnym. Różnica polega na tym, że kort otoczony jest ścianami, które biorą udział w grze, tzn. że odbitą od ściany piłkę można kierować na kort przeciwnika.

Padel to jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Oprócz tego, że cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób, które uprawiają aktywność fizyczną rekreacyjnie, to także ulega stałej profesjonalizacji i mediatyzacji, dzięki czemu świadomość tej gry i jej popularność rokrocznie wynoszą się na wyższy poziom. 

 

Co to jest gra w padla?
Rozgrywka dla wielu osób

W przeciwieństwie do tenisa ziemnego w padlu najpopularniejszą formą rozgrywki są mecze deblowe, rozgrywane na kortach o powierzchni 20×10 metrów. Właśnie taka forma rozgrywki dominuje wśród miłośników te gry, stąd również najłatwiej jest znaleźć korty do gry deblowej. W przeciwieństwie do kortów singlowych, znajdują się w każdym ośrodku sportowym, oferującym kort do padla.

Co to padel? To nie tylko sport, ale też sposób spędzania wolnego czasu aktywnie i w gronie przyjaciół. W Europie miłośnicy tej gry bardzo często po rozegraniu meczu nadal spędzają razem czas, np. w kawiarniach czy restauracjach, integrując się i nawiązując przyjaźnie.

 

Początki Padla

Padel-Tenis, znany również jako Padel lub Paddle, ma swój początek w niezbyt popularnym wariancie zamkniętego tenisa zwanego Platform Tennis. Enrique Corcuera w 1969 roku zdecydował się dostosować swój kort do squasha do swojego domu w Acapulco (Meksyk) z elementami platformy Tennis tworząc coś, co nazwał „Paddle Corcuera”. Uważany jest za wynalazcę Padla.

Hiszpański przyjaciel Enrique, Alfonso z Hohenlohe-Langenburg, wypróbował ten nowy wynalazek w domu Enrique i od razu się zakochał. Zaraz po tym, zdecydował się stworzyć pierwsze dwa korty Padla w klubie tenisowym w Marbelli (Hiszpania), był to rok 1974. Niemniej Alfonso wprowadził kilka modyfikacji z oryginalnych projektów Enrique, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym, ponieważ jest to pierwsza z wielu wersji, które Padel będzie miał w ciągu następnych 20 lat w Hiszpanii.

W międzyczasie w 1975 roku Julio Menditeguy, argentyński członek klubu tenisowego Alfonsa w Marbelli, poczuł tę samą pasję i postanowił sprowadzić sport do Argentyny.

 

Lata 80. i 90. XX wieku — rozwój padla w Hiszpanii

W latach 80. i 90. XX wieku na hiszpańskich kortach rozgrywano słynne już dziś rozgrywki “Pro-Am”, które sponsorowane były przez “Smith & Smith”, przedsiębiorstwo należące do Julio Alegria Artiacha, uznawanego obecnie za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w światowym padlu. Dzięki tym turniejom padel stał się popularny w całym kraju, spośród zawodników zaczęli wyłaniać się profesjonaliści, a newsy o padlu trafiały na łamy głównych hiszpańskich magazynów sportowych. Popularność tej dyscypliny zaczęła przekładać się na rosnącą liczbę klubów oraz osób, które chciały spróbować swoich sił w tym sporcie.

 

Co to jest padel? W pełni profesjonalna dyscyplina!

Choć wówczas padel był sportem elitarnym, to jednak właśnie dzięki temu możliwa stała się jego ekspansja na kolejne kraje — sportowcy innych dyscyplin, artyści, celebryci, politycy, biznesmeni zaczęli zarażać pasją do padla swoich przyjaciół, kontrahentów czy wspólników z innych państw, przyczyniają się do rosnącej popularności padla także poza Hiszpanią. Dzięki temu możemy być świadkami zjawiska, które jasno przedstawia, co to jest padel w dzisiejszych czasach — jest to w pełni profesjonalny sport, który ze względu na swoją specyfikę staje się coraz bardziej uwielbiany przez amatorów i zawodowców, łączy pokolenia i integruje ludzi.

Co to jest padel w XXI wieku? Profesjonalna dyscyplina, która posiada swoją światową federację, a także federacje krajowe, międzynarodowe rozgrywki, ujednolicone przepisy i coraz większe zaplecze logistyczne, finansowe oraz ludzkie.