Historia Padla. Jak powstał Padel? Co to jest Padel?

Początki Padla

Padel-Tenis, znany również jako Padel lub Paddle, ma swój początek w niezbyt popularnym wariancie zamkniętego tenisa zwanego Platform Tennis. Enrique Corcuera w 1969 roku zdecydował się dostosować swój kort do squasha do swojego domu w Acapulco (Meksyk) z elementami platformy Tennis tworząc coś, co nazwał „Paddle Corcuera”. Uważany jest za wynalazcę Padla.

Hiszpański przyjaciel Enrique, Alfonso z Hohenlohe-Langenburg, wypróbował ten nowy wynalazek w domu Enrique i od razu się zakochał. Zaraz po tym, zdecydował się stworzyć pierwsze dwa korty Padla w klubie tenisowym w Marbelli (Hiszpania), był to rok 1974. Niemniej Alfonso wprowadził kilka modyfikacji z oryginalnych projektów Enrique, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym, ponieważ jest to pierwsza z wielu wersji, które Padel będzie miał w ciągu następnych 20 lat w Hiszpanii.

W międzyczasie w 1975 roku Julio Menditeguy, argentyński członek klubu tenisowego Alfonsa w Marbelli, poczuł tę samą pasję i postanowił sprowadzić sport do Argentyny.

 

Nowoczesne czasy

Od pierwszych kortów w Hiszpanii zajęło prawie 25 lat, aby Padel rozszerzył się na całą Hiszpanię. W końcu na początku XXI wieku istniało ponad 500 klubów Padla i wiele hiszpańskich hoteli, które włączyły korty do Padla do swojej działalności.

W 2005 roku Padel miał już ugruntowaną pozycję w Hiszpanii i ponad 1000 klubów. Właśnie wtedy najważniejsze Stowarzyszenia Padla zdecydowały się wspólnie ustanowić Międzynarodowe Mistrzostwa rozegrane w całości w Hiszpanii. To był początek cyklu Padel Pro Tour, który trwał do 2012 roku.

Szczególnie od 2010 roku sport ten staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Przez wielu ludzi uważany jest za najszybciej rozwijający się sport na całym świecie, jak można przeczytać w artykule z brytyjskiej gazety The Telegraph.

 

Profesjonalna przyszłość

W sferze zawodowej World Padel Series został założony w 2013 roku jako najważniejsze, najbardziej prestiżowe i profesjonalne Mistrzostwa Padla na całym świecie, zastępując Padel Pro Tour, zbierający dotąd elitę Padla na całym świecie. Jest to odpowiednik ATP i WTA dla tenisa.

Te nowe Mistrzostwa od 2014 roku obejmowały Turnieje poza Hiszpanią i zawędrowały do ​​Andory, Argentyny, Monako, Portugalii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

World Padel Series jest obecnie w posiadaniu międzynarodowego rankingu najlepszych graczy płci męskiej i żeńskiej. Składa się z 15-20 turniejów rocznie oraz finałowej serii Master pod koniec każdego sezonu.