Zasady gry w Padla, rozmiary kortu i inne elementy gry w Padla

Zainteresował Cię padel i chcesz wreszcie spróbować swoich sił w tym sporcie? Dowiedz się, jak zacząć – poznaj zasady gry w padla, dowiedz się, jak grać w padel i jakiego sprzętu potrzebujesz, aby móc rywalizować na korcie. Dzięki naszemu poradnikowi znacznie łatwiej będzie Ci zacząć grać w paddle tennis – zasady są naprawdę łatwe, a wymagania sprzętowe niewielkie. Przekonaj się o tym i zacznij swoją przygodę z padlem.

 

Wymagania – czego potrzebujesz do gry w Padla?

Jakiej infrastruktury i jakiego sprzętu wymaga padel? Gra należy pod tym względem do mało wymagających. Oczywiście niezbędna jest wizyta na specjalnym korcie, jednak tych w całej Polsce jest coraz więcej, dlatego możliwość gry w padel ma coraz więcej osób.Co ze sprzetem do padla? Ile osób musi się zebrać, abyście mogli rozegrać emocjonujący mecz? Poniższa lista wyjaśnia wszystkie wątpliwości.

 • Kort do Padla. Ten występuje w dwóch wielkościach: Do debla (rozmiar 20 x 10 m) i dla singli (20 x 6 m). Około 90% wszystkich kortów do Padla na świecie jest używanych do debli, ponieważ gra w singla nie jest powszechna. Kort do Padla otoczony jest zwykle ściankami o wysokości 3 m.

 • Siatka dzieląca boisko na dwie części o długości 10 m i wysokości 0,88 m na środku i 0,92 m na każdym końcu.

 • Rakieta do Padla. W przeciwieństwie do tenisowej nie ma strun. Zwykle wykonana jest ze włókna szklanego lub włókna węglowego o gramaturze od 320 do 400 gr i grubości 30-38 mm.

 • Piłki do Padla. Są bardzo podobne do piłek tenisowych, ale mają mniejsze ciśnienie wewnątrz.

 • 4 graczy. Padel to sport społeczny, w którym powszechnie gra się w deblu.

 

Gra w padel na zaawansowanym poziomie – czy potrzebujesz czegoś więcej?

Padel się profesjonalizuje, a co za tym idzie, wyczynowi gracze szukają swojej przewagi również w sprzęcie. Pomagają w tym między innymi różne kształty rakiet czy specjalistyczne buty do padla, które ułatwiają poruszanie się po korcie, zwiększając przyczepność i stabilność.

Początkujący gracze w zupełności dobrze dadzą sobie radę z podstawowym wyposażeniem. Rakiety można wypożyczać w klubach sportowych, w których dostępne są korty do padla. Poza tym w wystarczą stabilne sportowe buty z antypoślizgową podeszwą i wygodny sportowy strój. Takie wyposażenie pozwoli Tobie i Twoim przyjaciołom rozgrywać efektywne spotkania na kortach do padla.

 

Gdzie kupić sprzęt do padla?

Chcesz grać w padel, korzystając z własnego sprzętu? Odwiedź nasz sklep, w którym znajdziesz rakiety, piłki, torby sportowe i inne akcesoria, które pomogą Ci komfortowo, bezpiecznie i efektywnie grać w padel.

 

Reguły – co musisz wiedzieć

Jak grać w padel? Przepisy gry są bardzo proste, a bliskie podobieństwo do reguł, jakie panują w tenisie ziemny z pewnością sprawia, że ich zrozumienie będzie łatwe i intuicyjne dla wielu osób.

 • Zespół serwujący ma 2 próby na punkt, tak jak w tenisie.

 • Zawodnik serwujący musi znajdować się za linią serwisową, serwować po przekątnej, a piłka powinna odbić się najpierw na podłodze. Piłka powinna kończyć się na polu przeciwnika i nie powinna dotykać siatki po pierwszym uderzeniu.

 • Serwis wykonuje się od dołu.

 • System punktowy jest taki sam jak w tenisie: 15; 30; 40; Punkt lub stan.

 • Set jest wygrany, gdy drużyna zbierze 6 gier i istnieje co najmniej 2 różnice w grze. Jeśli mamy wynik 6-5, to przedłuża się o jeszcze jedną grę, jeśli wynik wynosi 6-6, to jest remis, tak samo jak w tenisie.

 • Zwycięzcą jest zdobywca 3 setów.

 • W czasie wymiany piłka może tylko raz odbić się od kortu. Po odbiciu się od kortu może jeszcze odbić się od ściany otaczającej kort, po czym może zostać skierowana przez zawodnika na stronę kortu po przeciwnej stronie siatki. Dwukrotne odbicie się piłki od kortu oznacza punkt dla przeciwników.

 • Błędem jest uderzenie piłki bezpośrednio w ścianę po stronie przeciwnika bez uprzedniego kontaktu piłki z powierzchnią kortu.

 

W wielu klubach możesz liczyć na pomoc trenerów, którzy nie tylko zdradzą Ci tajniki techniki gry w padel, ale też wytłumaczą przepisy i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Przeczytaj więcej o zasadach gry w Padla na stronie Świa

 

Gra w padla – gdzie zagrać?

Padel w Polsce rozwija się bardzo szybko, a profesjonalne korty pojawiają się w coraz większej liczbie miejscowości. Niewątpliwie najwięcej możliwości do gry mają mieszkańcy Warszawy oraz Aglomeracji Śląskiej – to właśnie w tam znajduje się obecnie najwięcej kortów do padla, które spełniają wszelkie wymogi i prezentują światowy poziom jakości. Poznaj kluby padla w Polsce i sprawdź, gdzie możesz zagrać?