test

Padel dla początkujących – na czym polega gra w padel?

Rosnąca popularność padla sprawia, że nie możesz już dłużej przechodzić obok tego sportu obojętnie? Grałeś już w tenis lub squasha i chcesz spróbować swoich sił także w tej dyscyplinie? A może wręcz przeciwnie – tenis okazał się dla Ciebie zbyt wymagający technicznie, a squash wytrzymałościowo? W obu przypadkach padel jest dla Ciebie. Dowiedz się, na czym polega ta gra i przekonaj się, że warto spróbować w niej swoich sił.

Czym jest padel? Krótkie przypomnienie

Padel nazywany jest kombinacją tenisa ziemnego i squasha i nie w tym ani odrobiny przesady czy zakłamania. Rzeczywiście łączy on w sobie cechy obu tych dyscyplin – zawodnicy zajmują przeciwne strony kortu, oddzielone siatką, a w grze mogą wykorzystywać ściany, otaczające kort. Najpopularniejszą odmianą gry w padel jest debel. Rozgrywa się go na kortach o wymiarach 10 x 20 metrów. Rozgrywki singlowe są mniej popularne i wymagają kortów o wymiarach 6 x 10 metrów.

Padel nie wymaga opanowania trudnej techniki ani wypracowania wyczynowej formy. To sport mało obciążający, dlatego można z powodzeniem uprawiać go rekreacyjnie.

Zasady gry w padel – prosty przewodnik

Jak brzmią ogólne zasady gry w padel, których znajomość pozwoli Ci z powodzeniem rozgrywać emocjonujące wymiany już podczas pierwszej wizyty na korcie?

  • Wymiana rozpoczyna się od serwisu. Należy wykonać go od dołu, pamiętając o tym, że piłka musi być uderzona poniżej pasa. Identycznie jak w tenisie ziemnym piłka musi uderzyć w część kortu przeciwnika, która znajduje się po przekątnej. Dopiero drugi błąd serwisowy z rzędu skutkuje utratą punktów.
  • Podczas wymiany piłka może tylko raz odbić się od powierzchni kortu. Można odbić ją rakietą na trzy sposoby: 1) z volleya, czyli bez kontaktu piłki z kortem; 2) po jednym odbiciu się piłki od kortu; 3) po odbiciu się piłki kolejno od kortu i od ściany.
  • Jeśli piłka odbije się od powierzchni Twojego kortu, następnie od ściany i ponownie od Twojego kortu, punkt zdobywa Twój przeciwnik.
  • Uderzenie piłki bezpośrednio w ścianę po stronie przeciwnika bez wcześniejszego jej kontaktu z powierzchnią kortu jest błędem.
  • Punktacja padla wygląda dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym. 15, 30, 40 i gem. Mecz toczy się do dwóch wygranych setów, a do zwycięstwa w secie niezbędnych jest 6 gemów.

Sprzęt do padla – czego potrzebujesz?

Aby móc zagrać w padel nie potrzebujesz dużej ilości sprzętu. Podstawa to strój sportowy, składający się z szortów i koszulki bądź dresów. Buty powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Oprócz tego potrzebne będą Ci jeszcze tylko rakieta i piłka do padla.

  • Piłeczka przypomina piłkę tenisową, jednak jest w niej niższe ciśnienie, przystosowane do optymalnego odbijania się piłki od powierzchni ścian i kortu.
  • Rakieta nie ma naciągu. Wyposażona jest w otwory umożliwiające przepływ powietrza i ułatwiające wyprowadzanie uderzeń.

Wiele klubów sportowych z kortami do padla oferuje możliwość wypożyczenia sprzętu. Jeśli nie masz takiej możliwości lub chcesz mieć swój sprzęt, możesz kupić m.in. w sklepie na nasze stronie.

Gdzie zagrać w padel w Polsce?

W naszym kraju padel staje się coraz popularniejszy. Za popularnością dyscypliny idzie coraz większa liczba ośrodków sportowych, które powstają w kolejnych miejscowościach, na terenie całego kraju. Odwiedź stronę korty do padla w Polsce, na której zamieszczamy na bieżąco informacje o powstających w Polsce nowych kortach do padla, i sprawdź, gdzie w pobliżu Ciebie powstały już obiekty do tej dyscypliny sportu.

Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.