test

Kontuzje w padlu – jakie urazy towarzyszą padlistom i jak im zapobiegać?

Jak każda dyscyplina sportu padel również może być źródłem urazów. Jednakże ich występowanie w dużej mierze zależy od przygotowania zawodników. Dowiedz się, jakie kontuzje najczęściej spotykają padlistów, jakie są ich przyczyny i w jaki sposób można zredukować ryzyko urazów w czasie gry w padel.

Skąd biorą się kontuzje u graczy padla?

Kontuzje są wpisane w życie sportowców, a ich najczęstszymi przyczynami są urazy mechaniczne czy przeciążenia w czasie treningów. Wielu kontuzjom można jednak zapobiec, ponieważ – szczególnie w przypadku osób uprawiających sport amatorsko – często wynikają one z nieodpowiedniego przygotowania do wysiłku. Kontuzje w padlu biorą się między innymi z:

  • braku rozgrzewki lub niedostatecznego rozgrzania się;
  • nieopanowania prawidłowej techniki uderzenia piłki rakietą;
  • poruszania się po korcie w nieprawidłowy sposób;
  • gry zbyt ciężką rakietą;
  • gry w obuwiu nieprzystosowanym do nawierzchni kortów do padla;
  • zbyt dużej intensywności wysiłku w stosunku do swojego poziomu wytrenowania;
  • braku dostatecznej regeneracji organizmu.

Typowe kontuzje padlistów

Brak rozgrzewki, źle dobrany sprzęt czy przeciążenie podczas treningu lub gry w padel mogą spowodować urazy tak naprawdę w obrębie całego układnego kostnego i mięśniowego. Jednak osoby grające w padel najczęściej skarżą się na kilka kontuzji charakterystycznych dla tej gry, a także innych dyscyplin rakietowych. O czym mowa?

Łokieć tenisisty

Często występująca kontuzja w sportach rakietowych. Jest to tak naprawdę stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jest skutkiem zbyt dużych obciążeń w stosunku do regeneracji.

Kontuzje barku

Ich przyczyny mogą być różne, ale najczęściej dotyczą zbyt dużego przeciążenia, wykonywania gwałtownych ruchów czy stosowania nieprawidłowej techniki uderzenia piłki rakietą. Objawami mogą nie tylko ból, ale również ograniczenia ruchomości stawu barkowego.

Kolano skoczka

Ta kontuzja to tak naprawdę uraz przeciążeniowy więzadła rzepki. Jej najczęstsze objawy to ból w przedniej i dolnej części stawu kolanowego podczas robienia przysiadów czy podskakiwania.

Kolano biegacza

W tym przypadku mówimy o stanie przeciążeniowym, który pojawia się w paśmie biodrowo-piszczelowym. Problem objawia się po wysiłku fizycznym poprzez ostry i kłujący ból w bocznej części kolana.

Kontuzje stawu skokowego

To częsta kontuzja w każdym sporcie. Najczęściej wynika z nieprawidłowego postawienia stopy i skręcenia kostki wskutek nieprawidłowego rozłożenia ciężaru ciała. Wówczas występują problemy z ruchomością stawu, obrzęki i zaczerwienienia.

Jak unikać kontuzji w czasie gry w padel?

Wielu mniejszym lub większym urazom można zapobiec. Dotyczy to zarówno typowych kontuzji przeciążeniowych, jak również urazów mechanicznych, które powstają wskutek błędów w czasie rozgrywki w padel. Jakimi zasadami się kierować?

  • Pamiętaj o rozgrzewce – przed rozpoczęciem treningu lub meczu przez co najmniej 10–15 minut rozgrzej wszystkie partie ciała, szczególnie mięśnie funkcyjne.
  • Rozciągaj się po wysiłku – stretching po wysiłku poprawia elastyczność Twoich mięśni, tym samym pomoże zapobiegać urazom mięśniowym. Rozciąganie powinno trwać przynajmniej około 10 minut.
  • Mierz siły na zamiary – chodzi przede wszystkim o dobór intensywności wysiłku względem swoich możliwości.
  • Poświęć czas na regenerację – zadbaj o odpoczynek, wartościową dietę. Pomocna okaże się też pomoc fizjoterapeuty lub masażysty.
  • Dobierz odpowiedni sprzęt – nie kupuj sprzętu do padla impulsywnie. Dobrze przemyśl każdy zakup rakiety i butów i dobierz akcesoria, które będą do Ciebie idealnie przystosowane, m.in. wagą i rozmiarem.
  • Nie bagatelizuj dolegliwości – niektóre kontuzje mogą dawać delikatne symptomy, łatwe do zbagatelizowania. Niestety w takich sytuacjach bardzo często rozwijają się one i przeradzają w poważne urazy. Dlatego każdy ból lub ograniczenia ruchomości stawów należy skonsultować z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.

Graj w padel bezpiecznie i z przyjemnością

Kontuzje są wpisane w sport i niestety nie da się ich przewidzieć. Do tego dochodzi jeszcze uwarunkowanie genetyczne, które sprawia, że poszczególne osoby są mniej lub bardziej podatne na urazy. Jednak odpowiedzialne i profesjonalne podejście do uprawiania sportu – nawet jeśli jest to wysiłek amatorski i rekreacyjny – może pomóc w unikaniu urazów. Nasze powyższe wskazówki pozwolą Ci świadomie zmniejszać ryzyko kontuzji w czasie gry w padel.

Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.