test

Jak wybrać odpowiednią rakietę do Padla?

Czy powinienem kupić rakietę do Padla produkowaną przez znaną firmę? Czy lepiej wybrać tańszą, wyprodukowaną przez nieznaną markę? Jaka jest idealna waga rakiety do Padla? Czy powinienem kupić ciężką lub lekką rakietę? Oto niektóre z pytań, które zadajesz sobie sam, gdy zdecydujesz się dołączyć do rodziny osób grających w Padla. Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Kształty rakiet do Padla

Nie tak dawno temu dostępne były tylko trzy kształty rakiet. Ponieważ Padel rozwija się niesamowicie szybko, producenci inwestują w sprzęt, wobec czego obecnie w sprzedaży dostępnych jest coraz więcej kształtów rakiet do Padla. Zobaczmy najpierw trzy klasyczne kształty, a później przyjrzymy się „hybrydom”.

Okrągła rakieta do Padla Dunlop.
Okrągła rakieta do Padla Dunlop.

OKRĄGŁY – Kształt tej rakiety do Padla jest okrągły. Jest łatwa w obsłudze.  Masa jest dobrze rozdystrybuowana, a tzw. „sweet spot” (miejsce, które generuje największą siłę uderzenia) jest dosyć duże i umiejscowione na środku rakiety. Ten typ rakiety do Padla jest bardzo odpowiedni dla początkujących. Nie oznacza to, że ten kształt nie jest w ogóle wybierany przez graczy pośrednich lub zaawansowanych. Granie tego typu rakietami umożliwia łatwe celowanie piłką w kierunku krótkich kątów i narożników kortu.

DIAMOND – W tym przypadku kształt rakiety przypomina odwróconą piramidę. Miejsce na rakiecie, które powoduje największą siłę uderzenia jest w tego typu rakietach znacznie mniejsze i znajduje się wyżej niż w rakietach okrągłych. Za każdym razem, gdy uderzysz piłkę sweet point’em, rakieta będzie się trochę trząść. Ta rakieta jest stworzona do mocnych uderzeń i zagrań! Zwiększona waga w pobliżu górnej części rakiety będzie Ci to umożliwiała. Te rakiety nie są łatwe w obsłudze dla początkujących. Rakiety Diamond są przeznaczone dla graczy średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Rakieta w kształcie Łzy Dunlop.
Rakieta w kształcie Łzy Dunlop.

TEAR DROP (ŁZA) – Najbardziej popularne rakiety wśród początkujących graczy. Są jednak używane również przez tych średnio zaawansowanych. W tych rakietach „sweet spot” usytuowany jest nieco powyżej środka rakiety. Rakiety do Padla typu Teardrop łączą w sobie kontrolę i siłę.

HYBRYDY – To eksperymentalna kategoria rakiet do Padla, gdzie  rakiety są mieszanką wszystkich lub dowolnego z powyższych typów. Zazwyczaj są trudne do sklasyfikowania. Hybrydowe rakiety do Padla są zalecane, jeśli chcesz poeksperymentować. Nie są przeznaczone dla początkujących, ponieważ nie wiadomo czego można się po nich spodziewać. Profesjonaliści korzystają z kolei z solidnych o sprawdzonych rozwiązań.

Jeśli to możliwe, wypróbuj swoją rakietę do Padla już w sklepie przed zakupem. Nie wybieraj na początku drogich rakiet do Padla. Rozpocznij przygodę z Padlem od tańszych rakiet a wraz z nabywaniem umiejętności poruszania się po korcie i szlifowania warsztatu uderzeń zamieniaj rakiety na wyższy model!

POZOSTAŁE ELEMENTY

MASA RAKIETY

Waga większości rakiet do Padla waha się między 365 a 400 gramów. Lekka rakieta będzie w przedziale wagowym od 365 do 375 gramów. Ciężka rakieta wynosiłaby od 385 do 395 gramów. Lżejsze rakiety są bardziej odpowiednie dla początkujących, dzieci i kobiet. Cięższe rakiety są trudniejsze w szybszych uderzeniach, ale mogą zapewnić dodatkową moc i solidność.

GRUBOŚĆ RAKIETY

Większość rakiet mieści się w zakresie grubości od 36 mm do 38 mm. Cienkie rakiety są odpowiednie dla dzieci, pań i początkujących. Grubsze rakiety są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy.

JAKI MATERIAŁ?

Jeszcze kilkanaście lat temu rakiety były wykonane ze stali, żelaza, drewna, gumy i aluminium. Dzisiaj materiały są zupełnie inne. Rakieta do Padla składa się z dwóch części – ramy i frontu. Obecnie ramy większości rakiet są wykonane z włókna szklanego i węglowego. Rdzeń rakiety jest wykonany z pianki lub tworzywa EVA (octan winylu). Rakiety, których front wykonany jest z pianki działają jak katapulta. Oznacza, że ​​jeśli gracz chce mocno uderzyć piłkę, zrobi to ze znacznie mniejszym wysiłkiem. Wadą piankowych rakiet do Padla jest to, że nie dają się one łatwo kontrolować zawodnikowi. Tworzywo EVA jest z kolei znacznie twardszym materiałem i nadaje się do zawodników z „ciężką ręką”. Takie rakiety do Padla zapewniają doskonałą kontrolę.

NAJLEPSZE MARKI

Obecnie istnieje ponad 150 marek rakiet do Padla, produkowanych przez nie więcej niż 15 producentów. Pamiętaj, że czasami za rakietę do Padla możesz zapłacić więcej tylko dlatego, że jest oznakowana popularnym Brand’em. Niektóre z najbardziej znanych marek to Head, Bullpadel, Babolat czy Dunlop.


Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.