test

Wskazówki dotyczące gry w Padla zimą

Zimą zazwyczaj najgorszym przeciwnikiem sportu jest chłód. Istnieje kilka wad gry w Padla w czasie zimy. Przede wszystkim trudno jest nam rozgrzać organizm a ramiona mają znacznie mniejszy zakres ruchu, przez co uderzenia rakietą stają się mniej precyzyjne. Dodatkową przeszkodą jest namoknięty (lub co gorsza) zmarznięty kort do padla, który grozi nabawieniem się kontuzji. Jak poradzić sobie z tymi przeciwnościami? Oto kilka wskazówek:

W czasie zimy, gdy temperatura powietrza jest niska nie odczuwamy pragnienia. To tylko złudzenie, ponieważ nasz organizm potrzebuje wody tak samo, jak w czasie wysiłku, które serwujesz mu latem.

1. Ubierz się ciepło

Tak, ważne jest, aby dobrze i w miarę grubo się ubierać, ale bądź ostrożny. Nie musisz się zbytnio owijać. Późniejsze ściąganie ubrania, gdy jesteś przepocony może zaowocować niechcianym przeziębieniem, co może wykluczyć cię z gry na dłuższy okres czasu. Twoje ubranie powinno zapewnić Ci odpowiednią mobilność i zakresy ruchu ramion, oraz nóg. Rozważ zakupienie odzieży termoaktywnej dla sportowców i zwróć uwagę na odpowiednią przepuszczalność tkaniny.

2. Przeprowadź rozgrzewkę

Dobra rozgrzewka jest fundamentalnym czynnikiem, który pozwoli Ci uniknąć kontuzji nie tylko zimą, ale o każdej porze roku. Oprócz ograniczenia ryzyka doznania kontuzji, dobra rozgrzewka przed grą w Padla umożliwi Ci wykonywanie lepszych zagrań. Twoje ciało będzie lepiej przygotowane do wysiłku fizycznego. Ty sam będziesz zdecydowanie bardziej skoncentrowany w czasie gry. Pamiętaj, że dobra rozgrzewka umożliwia Twoim stawom i mięśniom wykonywanie bardziej wymagających ruchów.

3. Weź pod uwagę zmianę warunków na korcie

Zimne powietrze może powodować zmianę toru lotu piłki oraz zachowanie rakiety. Różnica temperatur wpływa na materiały, przez co zyskują one inne niż zwykle właściwości fizyczne. Sprawdź jaki jest stan szyb na korcie do Padla. Brudne i mokre szyby mogą skutecznie zniechęcić lub uniemożliwić grę w Padla. Do gry na zimnym korcie do Padla dobierz odpowiednie obuwie, które będzie miało wystarczającą przyczepność i uchroni cię od ślizgania się po zimnym korcie. Pamiętaj też, aby rączka Twojej rakiety zawsze pozostawała sucha.

4. Utrzymuj odpowiednią temperaturę ciała

Nie pozwól aby w czasie przerwy temperatura twojego ciała szybko spadła. Uchroni cię to przed przeziębieniem i wyłączeniem z gry w Padla. Pamiętaj, by w czasie przerw między setami okryć się ciepłym kocem, który pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę twojego organizmu. Wychłodzenie organizmu powoduje skrócenie włókien mięśni. W takim wypadku szybkie wznowienie gry może prowadzić do bolesnych naderwań, które wykluczą cię z gry na kilka tygodni, lub nawet miesięcy.

5. Pij dużo wody i zadbaj o dietę!

To jedna z fundamentalnych zasad, o której zapominamy najchętniej. W czasie zimy, gdy temperatura powietrza jest niska nie odczuwamy pragnienia. To tylko złudzenie, ponieważ nasz organizm potrzebuje wody tak samo, jak w czasie wysiłku, które serwujesz mu latem. Pamiętaj, by nie dać się oszukać organizmowi i nawadniaj go szczególnie w czasie gry w Padla. Dbaj o to, by napoje nie były zbyt zimne, by nie doprowadzić się do przeziębienia. Pamiętaj, by zimą wzbogacić również swoją dietę. Uzupełnij ją o pokarmy bogate w witaminy. Nigdy nie jedz zbyt dużo przed meczem.

Życzymy ci przyjemnej i bezpiecznej gry zimą!

Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.