test

Padel a tenis ziemny – 3 zasadnicze różnice

Padel jest jednym ze sportów rakietowych, zatem niewtajemniczonym w zasady tej gry mogłoby wydawać się, że jest bardzo podobny do tenisa. Na pierwszy rzut oka owszem, jednak poznając bliżej ten sport, zauważysz 3 zasadnicze różnice, które sprawiają, że padel to dyscyplina jedyna w swoim rodzaju. Padel i tenis – jakie są różnice? Przekonaj się o tym z naszego wpisu.

Ściany

W rozgrywkach ligowych różnych dyscyplin sportowych możemy niekiedy usłyszeć metaforyczne powiedzenie, że ściany pomagają gospodarzom, co oznacza, że łatwiej gra się w padla na własnym obiekcie i przed sprzyjającą publicznością. W padlu powiedzenie to traci swój metaforyczny wydźwięk i dotyczy nie tylko gospodarzy, bowiem ściany w padlu rzeczywiście grają, i to dla każdego.

Obecność ścian wokół kortu to jedna z najbardziej oczywistych, bo i zauważalnych na pierwszy rzut oka różnic pomiędzy padlem a tenisem ziemnym. I choć zasady gry w padel oraz punktacja są do siebie bardzo zbliżone, to zasadnicza różnica dotyczy właśnie ścian. Ściana nie jest bowiem liczona jako odbicie. Oznacza to, że po kiedy po odbiciu się od kortu piłka trafi w ścianę, możesz dalej nią grać. Możliwe jest zatem takie manipulowanie piłką w momencie uderzenia, aby ściany pomogły w zdobyciu punktu lub przejęciu inicjatywy w wymianie.

Gra poza kortem

To jedna z najdalej idących różnic pomiędzy padlem i tenisem ziemnym. Zawodnik ma prawo wybiec z kortu, podążając za uderzoną przez rywala piłką, a następnie stamtąd skierować ją z powrotem na kort po stronie przeciwnika. Dodatkowo jest to ułatwione tym, że piłka nie musi przelecieć na przeciwną stronę kortu nad siatką.

Dzięki tej zasadzie wymiany są jeszcze bardziej dynamiczne i spektakularne. W meczach rozgrywanych przez profesjonalistów takie zagrania zdarzają się dość często, wprawiając kibiców w zachwyt.

Rakiety bez naciągu

Rakiety do padla nie mają naciągu. Wykonane są z włókna węglowego lub włókna szklanego. To sprawia, że ścięcie piłki lub nadanie jej rotacji jest trudniejsze niż w tenisie. Przez to padel jest sportem zupełnie innym niż tenis. Bowiem to nie technika uderzenia ma tutaj kluczowe znaczenie, ale przede wszystkim umieszczenie piłki w odpowiednim miejscu na korcie oraz przyjęta taktyka.

Padel a tenis ziemny – pozostałe różnice

Powyżej opisaliśmy zasadnicze różnice pomiędzy padlem i tenisem. To właśni one najbardziej wpływają na to, jakim sportem jest padel, jak wygląda rozgrywka i jakie emocje wzbudza u obserwatorów. Istnieje jeszcze kilka mniejszych różnic pomiędzy tymi dyscyplinami.

  • W padlu używa się piłki podobnej do piłki tenisowej, jednak jej ciśnienie jest mniejsze. Dzięki temu jest ona optymalnie przystosowana do specyfiki gry, nawierzchni kortu, rakiety oraz ścian.
  • W padlu rywalizują ze sobą przede wszystkim debliści. Gra singlowa cieszy się mniejszą popularnością i wymaga budowy kortów o innych wymiarach (6×20 metrów dla singlistów przy korcie 10×20 metrów dla deblistów).
  • Serwy wykonuje się od dołu, a piłka musi być uderzona poniżej linii pasa.

Spróbuj gry w padel

Padel zdobywa coraz większe rzesze fanów. Jeśli zainteresował Cię ten sport i chcesz przekonać się, ile daje satysfakcji oraz jak pozytywnie wpływa na kondycję i sprawność ruchową, sprawdź, gdzie znajdują się korty do padla w Polsce i udaj się do najbliższego klubu, aby zacząć przygodę z tą piękną i emocjonującą dyscypliną.

Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.