Close
Historia Padla. Jak powstał Padel? Co to jest Padel?

Początki Padla

Padel-Tenis, znany również jako Padel lub Paddle, ma swój początek w niezbyt popularnym wariancie zamkniętego tenisa zwanego Platform Tennis. Enrique Corcuera w 1969 roku zdecydował się dostosować swój kort do squasha do swojego domu w Acapulco (Meksyk) z elementami platformy Tennis tworząc coś, co nazwał „Paddle Corcuera”. Uważany jest za wynalazcę Padla.

Hiszpański przyjaciel Enrique, Alfonso z Hohenlohe-Langenburg, wypróbował ten nowy wynalazek w domu Enrique i od razu się zakochał. Zaraz po tym, zdecydował się stworzyć pierwsze dwa korty Padla w klubie tenisowym w Marbelli (Hiszpania), był to rok 1974. Niemniej Alfonso wprowadził kilka modyfikacji z oryginalnych projektów Enrique, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym, ponieważ jest to pierwsza z wielu wersji, które Padel będzie miał w ciągu następnych 20 lat w Hiszpanii.

W międzyczasie w 1975 roku Julio Menditeguy, argentyński członek klubu tenisowego Alfonsa w Marbelli, poczuł tę samą pasję i postanowił sprowadzić sport do Argentyny.

Powstanie Międzynarodowej Federacji Padla

Gra w padel stała się na tyle popularna, że w naturalny sposób zaczęły rodzić się jej struktury. Dlatego 12 lipca 1991 roku w Madrycie reprezentacje Hiszpanii, Argentyny i Urugwaju zdecydowali powołać do życia Międzynarodową Federację Padla, której pierwszym prezydentem został Julio Alegria Artiach. W tym samym czasie zdecydowano o miejscu i terminie rozegrania pierwszych mistrzostw świata w padlu. Miały one odbyć się w roku 1992 w Madrycie, a ich finał miał zostać rozegrany w czasie Światowych Targów Expo w Sewilli. W turnieju wzięły udział reprezentacje z 8 krajów.

Powołanie do życia światowej federacji było koniecznością, ponieważ na krajowych podwórkach zaczęły być zauważalne różnice w zasadach gry w padel. Dla przykładu w Hiszpanii i Argentynie różnice pojawiły się m.in. w rodzaju nawierzchni, wysokości ścian, konstrukcji klatki. To tylko różnice związane z kortami, jednak pojawiły się także m.in. odbioru wolejem, a nawet w samej nazwie dyscypliny (Padel w Hiszpanii i Paddle w Argentynie). Ujednolicenia udało się dokonać w roku 1997.

Nowoczesne czasy

Od pierwszych kortów w Hiszpanii zajęło prawie 25 lat, aby Padel rozszerzył się na całą Hiszpanię. W końcu na początku XXI wieku istniało ponad 500 klubów Padla i wiele hiszpańskich hoteli, które włączyły korty do Padla do swojej działalności.

W 2005 roku Padel miał już ugruntowaną pozycję w Hiszpanii i ponad 1000 klubów. Właśnie wtedy najważniejsze Stowarzyszenia Padla zdecydowały się wspólnie ustanowić Międzynarodowe Mistrzostwa rozegrane w całości w Hiszpanii. To był początek cyklu Padel Pro Tour, który trwał do 2012 roku.

Szczególnie od 2010 roku sport ten staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Przez wielu ludzi uważany jest za najszybciej rozwijający się sport na całym świecie, jak można przeczytać w artykule z brytyjskiej gazety The Telegraph.

Profesjonalna przyszłość

W sferze zawodowej World Padel Series został założony w 2013 roku jako najważniejsze, najbardziej prestiżowe i profesjonalne Mistrzostwa Padla na całym świecie, zastępując Padel Pro Tour, zbierający dotąd elitę Padla na całym świecie. Jest to odpowiednik ATP i WTA dla tenisa.

Te nowe Mistrzostwa od 2014 roku obejmowały Turnieje poza Hiszpanią i zawędrowały do ​​Andory, Argentyny, Monako, Portugalii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

World Padel Series jest obecnie w posiadaniu międzynarodowego rankingu najlepszych graczy płci męskiej i żeńskiej. Składa się z 15-20 turniejów rocznie oraz finałowej serii Master pod koniec każdego sezonu.

Padel w Polsce

W pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku padel zaczął zyskiwać popularność w całej Europie, w tym również w Polsce, gdzie rzesze miłośników tej gry stale rosną. Walory gry w padel docenili m.in. tenisiści Mariusz Fyrstenberg, Alicja Rosolska i Agnieszka Radwańska, a także legenda polskiego futbolu, Zbigniew Boniek.

Polska Federacja Padla została powołana do życia w 2013 roku, stając się jedną z krajowych federacji tego sportu w Europie. Pierwszą reprezentację Polski w padlu powołano natomiast w roku 2017 w związku z organizowanymi wówczas w Portugalii mistrzostwami Europy. Obecnie w turniejach na szczeblach światowym i europejskim w barwach reprezentacji Polski  regularnie rywalizują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Polska Federacja Padla aktywnie działa na polskim rynku, przyczyniając się do promocji padla poprzez akcje edukacyjne i aktywne doradztwo w zakresie rozwoju tej dyscypliny. W roku 2018 PFP została członkiem Światowej Organizacji Padla. Jest również jedną z 16 europejskich federacji, które zdecydowały o powołaniu do życia Europejskiej Fedeacji Padla.

 


 

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napisz do nas

WYPEŁNIJ FORMULARZ
WRÓCIMY Z ODPOWIEDZIĄ