test

Kiedy należy zmienić rakietę do padla i jak o nią dbać?

Rakiety do padla, tak samo jak inne sprzęty sportowe zużywają się i potrzebują konserwacji. Co jakiś czas, nawet najbardziej zadbana rakieta musi jednak zostać wymieniona. Pytanie brzmi – jak poznać, że nastał kres poprzedniej i czas udać się na zakupy? Oczywiście sporo zależy od tego, jak intensywnie grasz, na jakim poziomie jesteś. Im wyżej pragniesz zajść, tym lepszego sprzętu potrzebujesz. Czasem, choć rakieta pod względem technicznym jest sprawna, to i tak chcesz zmienić ją na inny model różniący się rozmiarem czy kolorem. Czemu nie? Jednak wróćmy do podstawowego pytania – kiedy wymiana rakiety jest niezbędna i co powinno Cię o tym zaalarmować.

Zakup pierwszej rakiety

Gdy kupujesz pierwszą rakietę do padla jeszcze nie wiesz, jak w praktyce będzie wyglądało posługiwanie się nią. Nie jesteś pewien konkretnie na co zwrócić uwagę, więc sięgasz po coś, co Ci się spodoba, co doradzi sprzedawca i co będzie dostępne dla Ciebie w przyzwoitej cenie. Zazwyczaj pierwsza rakieta jest uniwersalna i dobra dla początkującego, ale już na wyższym poziomie niekoniecznie się sprawdzi.

Podstawowy model ma okrągły kształt i jest najłatwiejszy w obsłudze. Wraz z nabraniem nowych umiejętności, technik oraz siły poczujesz zapewne chęć sięgnięcia po coś więcej i to wystarczy, aby podjąć decyzję o wymianie rakiety na diamond lub tear drop.

Kiedy wymienić rakietę na bardziej zaawansowaną?

Wszystko zależy od indywidualnego tempa uczenia się oraz częstotliwości i techniki grania. Jeżeli na korcie do padla pojawiasz się regularnie, ćwiczysz intensywnie i czujesz, że przyszedł czas na osiągnięcie kolejnego poziomu, nie obawiaj się decyzji o zmianie. Standardowo mija około 6 miesięcy zanim osoba, która zaczęła grać w padel decyduje się zakupić nową, bardziej profesjonalną rakietę. Powody są dwa:

  • pierwsza jest zużyta, uszkodzona po nauce,
  • chcesz mieć lepsze osiągi i ćwiczyć nowe techniki.

Czasem nowa rakieta jest potrzebna szybciej – np. po 4 miesiącach. Dotyczy to głównie najbardziej aktywnych graczy, którzy trenują przynajmniej raz w tygodniu i rozgrywają mecze.

Co daje nowa rakieta? Dlaczego trzeba ją wymieniać?

Zastanawiasz się, czy naprawdę potrzebujesz nowej rakiety? Jeśli chcesz być coraz lepszy to… tak! Nowy sprzęt dla zaawansowanych to rozwiązanie, które:

  • zapewni większą moc i precyzję uderzeń – pozwoli je lepiej wyprowadzać i kontrolować,
  • umożliwi więcej rotacji,
  • poprawi twój komfort, ale też bezpieczeństwo gry.

Dla lepszej kontroli rakieta powinna być lekka i okrągła z wyśrodkowanym punktem ciężkości. Dla poprawienia przyczepności piłki uzasadnione jest sięgnięcie po rakietę Spin, która ma szorstką powierzchnię. Z kolei dla maksymalnego komfortu gracza istotny jest dobrze wyprofilowany i miękki uchwyt idealnie leżący w dłoni.

Dbaj o rakietę od padla – po każdym meczu ją czyść, przechowuj w osłoniętym miejscu (najlepiej w etui) i sprawdzaj, czy nie doszło do pęknięć lub innych uszkodzeń. Dzięki temu posłuży Ci dłużej!

Facebook
Twitter
Reddit

Vi utvecklar Padel i Polen. Vi bygger en gemenskap. Vi för samman klubbarna för att spela Padel.

KONTAKTA
Adress:

Jesionowa 22/8.5, 40-158 Katowice

Adress e-post

tychy@padelteam.pl

Copyright 2023 padelteam.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.